Filip Springer opowiedział o swojej najnowszej, reporterskiej książce

Data publikacji: 30/09/2016

30 września gościliśmy znanego reportera i fotografa – Filipa Springera. Promował w Sali Kolumnowej MOK swoją najnowszą reporterską podróż po byłych miastach wojewódzkich pt. “Miasto Archipelag”.

“Miasto Archipelag” ukazało się na rynku w połowie września. Książka stanowi tylko fragment dużego i niespotykanego na taką skalę w Polsce projektu – dokumentalny eksperyment wykorzystuje internet, media społecznościowe, a także ścisłą współpracę z opiniotwórczym tygodnikiem i rozgłośnią radiową przy udziale wielu współautorów z całej Polski. Sama książka to reporterska podróż Filipa Springera po trzydziestu jeden miastach. Autor przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa.

Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonalds’y. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z książki wyłania się niejednoznaczny obraz Polski. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski – i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej.

Podczas spotkania zorganizowanego przez naszą Bibliotekę Filip Springer opowiedział, jak rozwijała się jego działalność w mediach od czasów studiów. Zdecydowanie polecał wszystkim, którzy nie znają jeszcze jego twórczości, aby rozpoczęli od pierwszej książki “Miedzianka. Historia znikania”. Następnie, autor, odpowiadając na pytania bibliotekarki, przybliżył krok po kroku, jak zrodził się pomysł na cały projekt “Miasto Archipelag”. Choć sam nie pochodzi z małego miasteczka, świetnie pokazał problemy i wspólne elementy byłych, mniejszych miast wojewódzkich. Mówił, jak na jego sposób pisania wpłynęła twórczość Wolfanga Bushera i Aleca Sotha.

Podczas spotkania nie zabrakło też humoru, zaskakujących pytań Uczestników, zabawnych opowieści Filipa Springera, np. relacji z podróży po słabo skomunikowanych miastach. Autor nie ukrywa, że na pewno warto byłoby za kilka lat ponownie wyruszyć w tę samą podróż i jeszcze raz dotrzeć do bohaterów.

Po spotkaniu autor miał pełne ręce roboty – ustawiła się długa kolejka chętnych po autograf. Przy okazji, prócz najnowszej książki, była możliwość zakupu innych książek reportera. Więcej o projekcie tutaj: http://miastoarchipelag.pl/blog/o-projekcie/

Spotkanie zostało zorganizowane ze środków finansowych Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Dziękujemy p.o. dyrektora MOK za udostępnienie Sali Kolumnowej