Relacja z dziewiątego Narodowego Czytania

Data publikacji: 08/09/2020

Dnia 5 września odbyło się dziewiąte Narodowe Czytanie. Urzędnicy, uczniowie i mieszkańcy miasta Piastowa spotkali się na patio nowej części budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, by wspólnie przeczytać dramat Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna”.

Przybyłych przywitały organizatorki wydarzenia, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piastowie pani Honorata Wróblewska i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury pani Wanda Przybylak oraz prowadzący imprezę aktor Jerzy Łazewski. Swoją obecnością przybyłych gości zaszczycił  Burmistrz Miasta Piastowa pan Grzegorz Szuplewski.

Narodowe Czytanie rozpoczęło się od przedstawienia składającego się z aktu I i II, w którym występował pan Tomasz Sarnacki radny miasta Piastowa, pan Piotr Jądrzyk tegoroczny absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego pod przewodnictwem pani Moniki Szuplewskiej i pani Urszuli Zaorskiej. Grający włożyli w przedstawienie wiele pracy i serca. Przygotowali spektakl godny uznania i podziwu.

Kolejne sceny z poszczególnych aktów zostały odczytane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. S. Staszica, Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena oraz mieszkańców miasta Piastowa.

Jak co roku na wyróżnienie zasługuje przewodnicząca Rady Miejskiej pani Agata Korczak oraz pracownik urzędu pan Piotr Bąk za oryginalną interpretację odczytywanego fragmentu. Zachwycili widownię oraz pozostałych uczestników przygotowanymi kostiumami i grą aktorską.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła muzyka grana przez zespół Classic Trio, nie zabrakło również ciekawostek na temat „Balladyny” przedstawionych przez pana Jerzego Łazewskiego. Na koniec występujący otrzymali dyplomy wraz z nagrodą książkową ufundowaną przez MBP w Piastowie i biletem do Kina Baśń.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz widzom za przybycie i zapraszamy za rok na dziesiąte Narodowe Czytanie, podczas którego zapoznamy się z utworem „Moralność Pani Dulskiej”.