Biblioteki publiczne tworzą najbardziej rozwiniętą sieć na tle wszystkich instytucji kulturalnych w Polsce oraz jedną z najbardziej rozbudowanych w Europie – co wynika z danych Europejskiej Sieci Obserwacyjnej Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej za 2006 rok. Biblioteki mają istotne znaczenie dla rozwoju kapitału społecznego na poziomie lokalnym. Zapewniają obecność kultury w życiu codziennym mieszkańców tych małych, jak i dużych miast. To naturalne miejsca społeczne – bezpieczne, przyjazne i otwarte na każdego – dlatego nazywane są tzw. Trzecim Miejscem.
Biblioteki są niezwykle ważne w dzisiejszym świecie, w którym istotną rolę odgrywają nowe technologie. Są często jedynymi miejscami w mieście, gdzie można korzystać zupełnie za darmo z Internetu oraz gdzie prowadzone są darmowe zajęcia z obsługi komputera i innych urządzeń mobilnych. Wizyty w bibliotece pomagają redukować wykluczenie cyfrowe. Dążymy do tego, aby stać się w pełni nowoczesną placówką kulturalną i edukacyjną, odpowiadającą oczekiwaniom lokalnej społeczności. Jesteśmy instytucją otwartą na każdego, kto poszukuje informacji i wiedzy. Odeszliśmy też od powielanego jeszcze niekiedy stereotypu biblioteki jako miejsca, gdzie tylko wypożycza się książki!
Naszą misję realizujemy poprzez następujące działania:
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.