XIX edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Data publikacji: 29/05/2020

XIX edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbywa się pod hasłem “Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Kampania rozpoczyna się 30 maja a kończy 7 czerwca.

Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Cała akcja ma zachęcić rodziny oraz placówki oświatowo-wychowawcze do tego, by regularnie czytać dzieciom. Ma również na celu promowanie wartościowej literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz uwrażliwiać najmłodsze pokolenie na potrzeby zwierząt.

Z uwagi na panującą epidemię, tegoroczny Tydzień Czytania odbywa się w przestrzeni wirtualnej. Rodzice wraz z dziećmi na https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/ mogą każdego dnia poznawać różne ciekawostki o zwierzętach.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy polecić znane i mniej znane książki, których bohaterami są zwierzęta. Tydzień Czytania Dzieciom to idealna okazja do tego, by zapoznać dzieci z tymi postaciami.

1. Książki o Doktorze Dolittle autorstwa Hugh Lofting – kto nie słyszał o niesamowitych przygodach doktora, który rozmawiał ze zwierzętami, ten powinien jak najszybciej sięgnąć po książkę z tego cyklu.
2. Książki o Franklinie, czyli krótkie opowiadania o małym, zielonym żółwiu. O dziwo, te stworzenia mają bardzo ciekawe i pełne niespodzianek życie.
3. Kicia Kocia – biała kotka, która uczy najmłodsze dzieci wielu prawidłowych zachowań.
4. Przygody Kota Filemona – być może jest bardziej znany starszemu pokoleniu, ale nie przeszkadza to, by młodsi również poznali tego młodego, wciąż wpadającego w kłopoty kotka.
5. Lassie, wróć! – znana i piękna historia przyjaźni chłopca i psa.
6. Biały Kieł – historia psa, w którego żyłach płynie również krew wilków.
7. Księga dżungli – w tej historii spotkamy wiele zwierząt, które warto poznać.
8. Seria Wojownicy Erin Hunter – rozbudowana powieść o kocich klanach żyjących w lesie.
9. Książki autorstwa Holly Webb – każda książeczka opowiada historię innego zwierzątka. Miłe i kojące serca opowiadania.
10. Seria książek o Nelli – tutaj poznajemy zwierzęta z bardziej edukacyjnej strony. Seria polecana każdemu odkrywcy i miłośnikowi podróży.

Lista książek, którymi bohaterami są zwierzęta jest o wiele dłuższa, ale pozwoliliśmy sobie ograniczyć ją do dziesięciu pozycji. Zachęcamy do sięgnięcia po którąś z wymienionych powieści lub po inną z danej tematyki. W komentarzach można pochwalić się, jaką “zwierzęcą” książkę przeczytało się w tym czasie.